Un proiect de lege înregistrat la Parlament propune amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferii care nu plătesc parcarea în spații publice sau ocupă abuziv mai multe locuri. Deputatul Alexandr Trubca, autorul inițiativei, a fost sesizat de cetățeni despre aceste probleme. Sancțiunile vor fi stabilite de autoritățile locale, iar banii vor merge în bugetul local
(...) Amenzile vor fi progresive în funcție de gravitatea abaterii: între 150-300 lei pentru depășirea timpului cu 30-60 minute, până la 900-1.500 lei pentru staționarea ilegală peste opt ore. Șoferii se plâng însă de lipsa locurilor de parcare și infrastructura precară. De la începutul anului, circa 21.000 de conducători auto au fost sancționați pentru parcare în locuri interzise.