(...) Gavriliță a dat asigurări că cetățenii de rând nu vor fi afectați de intenția statului de a impozita cadourile în bani de la nunți și cumetrii. Acesta a explicat că legea actuală prevede că donatorul plătește impozite, ceea ce nu este corect, și că măsura vizează în special persoanele care declară sume mari de bani apărute "din nimic", inclusiv în declarațiile depuse la Autoritatea Națională de Integritate.