Se parg toate grămadă. Olesea Stamate, fostă deputat PAS și șefă a Comisiei juridice din Parlamentul Moldovei, a câștigat în prima instanță procesul împotriva partidului de guvernământ PAS, din care a făcut parte. Judecătoria Chișinău, sediul Centru, a anulat hotărârea din 4 aprilie 2025 prin care a fost exclusă din PAS și a dispus restabilirea sa ca membru al formațiunii
(...) Instanța a obligat partidul să actualizeze evidențele interne și să achite cheltuieli de judecată de 400 lei. Stamate fusese exclusă în contextul controverselor legate de Legea amnistiei, după care a părăsit și fracțiunea parlamentară, activând ca deputat neafiliat.