(...) Proiectul elimină zilele suplimentare de concediu acordate funcționarilor publici în funcție de vechime, pentru a aduce echitate și economii la bugetul de stat. Se păstrează însă concediile suplimentare pentru părinții cu doi sau mai mulți copii, persoanele cu dizabilități, tinerii sub 18 ani și cei care lucrează în condiții vătămătoare. Ministra Natalia Plugaru asigură că zilele acumulate până la 31 decembrie 2026 nu vor fi afectate și vor putea fi utilizate în continuare.