(...) Spre exemplu în cazul MoldATSA, ZdG, a analizat declarațiile de avere ale angajaților care arată că aceștia beneficiază de salarii generoase, majorate substanțial în 2025, după preluarea conducerii întreprinderii de către Dumitru Vangheli. Șeful Moldatsa și-a crescut salariul de la 64.000 lei lunar în 2024 la circa 112.000 lei lunar în 2025.
(...) Mai mulți directori au raportat venituri lunare peste 100.000 lei, cu majorări de peste 30-40% față de anul precedent. Salariul mediu pe întreprindere a crescut de la 46.900 lei în 2024 la 63.500 lei în 2025.
(...) 🧰 Vitalie-Silviu Midrigan, administratorul adjunct al Moldatsa care „a preluat atribuțiile curente de administrare”, fost judecător, a ridicat în 2025 un salariu lunar de 137 de mii de lei
#LUNG
Nu tăiem din risipă, dar din portofelul oamenilor. În timp ce guvernarea PAS vrea să crească impozitele, funcționari din diferite întreprinderi continuă să căpușeze sistemul și să facă risipă din banul public: De la oameni FĂRĂ COMPETENȚE trimiși de la partid în diferite instituții la un loc cald, până la salarii exagerate, chiar și pentru o întreprindere mai specială