(...) Mai multe surse media scriu că Iranul ar trebui să primească compensații de 300 mlrd de dolari după distrugerile provocate de administrația Trump. Președintele SUA neagă că țara vor investi într-un fond de 300 de miliarde de dolari pentru reconstrucția Iranului. Textul acordului, care urmează a fi prezentat vineri, a fost deja publicat de presa americană și conține o prevedere referitoare la finanțări asigurate împreună cu partenerii regionali. La înțelegerea din 2015, Barack Obama a plătit doar 1,7 miliarde.