Regiunea transnistreană pregătește modificări legislative pentru reglementarea activității autorităților pe rețelele sociale, urmând modelul rusesc din 2022. Proiectul introduce noțiunea de "pagină oficială" pe rețele, iar "guvernul" de la Tiraspol urmează să stabilească o listă cu platforme aprobate, care ar putea include rețelele rusești VKontakte și Odnoklassniki
(...) Jurnaliștii specializați consideră că această inițiativă reprezintă un semnal către Moscova, prin care administrația separatistă demonstrează loialitate renunțând la platformele occidentale. Similar Rusiei, instituțiile transnistrene migrează către mesageria rusească MAX și aplicația locală Matrix, dezvoltată de holdingul Sheriff, care controlează procesele politice și economice din regiune.