În centrul Capitalei a fost inaugurată expoziția de vagoane „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”. Premierul își amintește de bunelul deportat în Siberia. „Nu am avut șansa să-l cunosc”
(...) Maia Sandu: „Acum 85 de ani, regimul stalinist a declanșat primul val de deportări, una din cele mai mari tragedii din istoria noastră”