Renato Usatîi a criticat azi proiectul de lege, care prevede separarea unor tipuri de activități desfășurate în prezent de Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova”. Potrivit lui, această inițiativă nu oferă soluții pentru scoaterea sistemului feroviar din criză și doar accelerează degradarea unui sector strategic. Acesta avertizează că există riscul ca, după separarea activităților, statului să-i rămână cheltuielile și obligațiile, în timp ce veniturile potențiale din anumite segmente ale activității feroviare să revină altor structuri
(...) Usatîi: Eu am activat în domeniul căilor ferate de la 23 de ani. Știu bine ce înseamnă. Nu încercați să dați exemplele Germaniei și Franței. Ei au mers la asta doar pentru accelerare. Noi avem azi o întreprindere falimentară. Nu poți diviza azi serviciile ei, fiind în starea asta.