(...) Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a respins acuzațiile, explicând că substanțele petroliere depuse pe maluri în timpul crizei din martie sunt spălate de fluctuațiile nivelului apei. El a asigurat că filtrele rămân instalate pentru extragerea urmelor de petrol, iar testele arată că apa nu prezintă pericol.