(...) Primarul Ion Ceban a justificat demolarea invocând că acolo se
"desfășurau evenimente LGBT", interzise prin decizia Consiliului Municipal.

(...) Ministerul Culturii: „Proiectul prevedea păstrarea pavilionului și integrarea lui în scuarul reamenajat”

(...) Pe rețele se amplifică o mișcare de protest față de acțiunea de demolare girată de Ion Ceban: „Nu ați creat în toți acești ani niciun spațiu pentru scena independentă”