(...) Un televizor vechi consumă 5-10 W în standby, față de sub 0,5 W conform noilor standarde - o economie de până la 80 kWh pe an. O locuință cu 10-15 dispozitive permanent conectate poate plăti anual mii de lei pentru consum fantomă de energie.
(...) Potrivit estimărilor, la nivel național, măsurile vor genera economii de până la 32,76 GWh anual, echivalentul a 117-129 milioane lei, și o reducere cu 16.600 tone CO₂. Hotărârea transpune regulamentele europene și face parte din integrarea în piața energetică UE.
Guvernul a aprobat noi standarde de proiectare ecologică pentru aparatele electrocasnice, aliniate la cerințele UE. Reglementările vizează uscătoare, ventilatoare, aparate de încălzire și dispozitive în standby, impunând producătorilor și importatorilor standarde mai stricte de eficiență energetică