(...) În același document, reprezentanții Cancelariei de Stat admit că informațiile oferite până acum nu au fost suficient de clare și afirmă că vor încerca să îmbunătățească dialogul cu instituțiile media pe parcursul proiectului. Situația a generat controverse după ce, la începutul lunii mai, mai multe redacții au fost informate că contractele de locațiune vor înceta și că spațiile trebuie eliberate până la 30 iunie. Jurnaliștii au criticat atunci lipsa consultărilor și faptul că decizia a fost comunicată fără discuții prealabile.