Fraude telefonice. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 13 cazuri de fraudă telefonică în Moldova, cu un prejudiciu total de peste trei milioane de lei. Cel mai grav caz implică un bărbat de 68 de ani din Chișinău, care a fost escrocat cu 2,1 milioane de lei de persoane care s-au prezentat drept angajați ai BNM
Pentru a face rost de bani, victima și-a vândut două apartamente, a folosit economiile personale și a împrumutat de la rude, transmițând sumele în trei tranșe între 7 aprilie și 22 mai. Al doilea prejudiciu mare, de 780.000 lei, a fost înregistrat la Cahul prin aceeași schemă.