Ministra Agriculturii și ministrul Finanțelor au ieșit azi să discute cu fermierii în timpul protestului. Când a luat microfonul, Gavriliță a făcut câteva promisiuni: Obiectivele sunt aceleași, ne dorim un sector agricol competitiv și prosper. Mai mult de jumătate din fondul de rezervă l-am dat pe restituirea accizei. La 1 ianuarie, promisiunea mea e că vreau să includ restituirea accizei la cel puțin 90%. Vreau să restituim TVA ca-n UE - la timp. Voi venit la ora 16.00 la ședință. Nu am să vin cu bani de la mine, dar vă promit că ce voi include în politica fiscală e pentru binele agricultorilor.

Reacție din mulțime: Reduceți cheltuielile și dați accizele și nu bateți capul.

Replica l-a iritat pe Gavrilița: "Cu așa contingent eu nu discut", și a plecat.

Fermier: Dar noi suntem alegători, care v-am mandatat, nu e corect să plecați.

Ulterior, Gavrilița a venit cu un video reacție pe rețele: Am considerat corect să mă alătur colegilor de la MAIA pentru a arăta deschidere și dialog. Am lansat chiar și propunerea să ne vedem azi mai organizat. Din păcate au existat și provocări și insulte la adresa noastră. Am înțeles că nu e loc de dialog constructiv în stradă, atâta timp cât era de diversă participarea. Și am propus sa continuăm discuția la ora 16.00. Sigur că cei care au venit să facă politică acolo s-au folosit de această ocazie pentru a face gălăgie. Prea multă lume la asemenea proteste e îngrijorată numai nu de soarta agricultorilor.