Procurorii investigau o posibilă fraudă la achiziția Radio Chișinău de către Radio România. Ministrul a protestat, spunând că rușii erau de fapt interesați să cumpere radioul și partea română a reușit să-l cumpere la timp. Supărat pe presiunile procurorului, ministrul s-ar fi răstit sarcastic:

„Zic: Doamna procuror, puteți să vă jucați cât vreți, dar dacă eu mă enervez, eu mă duc acum, că încă suntem în consiliul de administrație – toți ceilalți care am votat banii ăștia încă suntem în conducerea radioului -, mergem frumos, îi anunțăm pe ruși, vindem radioul cu 5 milioane (n. red., de euro), dumneavoastră nu mai aveți pretinsul prejudiciu, statul român va câștiga, va fi pe profit. Și îmi bag p(…)la în interesul național, pentru că eu sunt ungur! Deci dumneavoastră ar trebui să-mi dați o statuie, că am făcut ce voi n-ați fost în stare, și dumneavoastră mă fu(…)..ți cu p(…)la îndoită aicea”.

În spațiul public din România s-a atras atenția că modul cum s-a tratat subiectul în social media e superficial și manipulativ. În unele cazuri s-a subînțeles că ministrul nu dă doi bani pe interesul național, în timp ce alții sugerează că de fapt interesul a fost protejat, prin achiziția Radio Chișinău.