Vladimir Zubkov și Igor Shmatok, doi agenți care au spionat în Ucraina, au fost retrași după invazia din februarie 2022 și trimiși la Chișinău. Shmatok a plecat din misiune în 2024, unde activa ca atașat militar, în timp ce Zubkov rămâne consilier al ambasadei belaruse din Chișinău.