O investigație a publicației BelPol dezvăluie prezența spionilor ruși care operează sub acoperire diplomatică în ambasada Belarusului din Chișinău. Agenții KGB-ului și GRU-ului belaruse sunt coordonați de serviciile secrete rusești și activează prin sute de ambasade și reprezentanțe comerciale ale companiilor belaruse din întreaga lume
Vladimir Zubkov și Igor Shmatok, doi agenți care au spionat în Ucraina, au fost retrași după invazia din februarie 2022 și trimiși la Chișinău. Shmatok a plecat din misiune în 2024, unde activa ca atașat militar, în timp ce Zubkov rămâne consilier al ambasadei belaruse din Chișinău.