Încă o pastilă din "ruskii mir": Ideologul lui Putin, Aleksandr Dugin a propus ca internetul din Rusia să fie acordat doar ca recompensă pentru comportament bun, susținând că oamenii trebuie "să învețe să-l folosească și să-l merite". El consideră că accesul la internet ar trebui să fie porționat și câștigat prin conduită exemplară
Dugin a observat că după blocarea Telegram, oamenii au început să iasă mai mult afară și să comunice direct.