🏟 Centrul Național de Tenis (CNT) din Satul German a fost inaugurat cu un meci demonstrativ între Simona Halep și Radu Albot vs Juan Martín del Potro și Lia Belibova. CNT dispune de 13 terenuri de tenis - 6 hard, acoperite, și 7 de zgură descoperite - gândite atât pentru turnee internaționale, cât și pentru copiii care vor să facă tenis de performanță.

La inaugurare au fost și premierul Alexandru Munteanu, care nu a ezitat să intre în teren: “Este un semnal clar că sportul moldovenesc poate și trebuie să crească acasă, printr-o infrastructură modernă și condiții reale pentru cei care fac performanță”, a subliniat premierul.

🔑 Autorul ideii și dezvoltatorul Centrului Național de Tenis, Ceslav Ciuhrii, a mărturisit că și-a dorit ca Republica Moldova să aibă unul dintre cele mai performante centre de tenis din Europa de Est. „Sunt sigur că aici se vor forma caractere. Îmi doresc ca acest centru să fie rampa de lansare pentru generațiile viitoare de campioni ai Moldovei. Vreau să le mulțumesc marilor jucători care au reușit să ajungă la Chișinău - îi va motiva enorm pe tinerii noștri tenismeni, pentru că vor vedea cu ochii lor că totul este posibil”, a spus Ciuhrii.

Centrul Național de Tenis este amplasat în Satul German și pe lângă cele 13 terenuri de tenis dispune de lounge pentru relaxare, cafenea și zonă de coworking, magazin de echipamente sportive, sală de conferințe și parcare privată. Este considerat unul dintre cele mai importante din regiune destinat să devină un punct de reper pentru pregătirea viitoarelor generații de tenismeni moldoveni și pentru găzduirea competițiilor internaționale de tenis. Chiar a doua zi după inaugurare, duminică, a început turneul Moldova Open.

#PUB