Statele Unite au anunțat oficial că nu mai participă la negocierile trilaterale cu Rusia și Ucraina, conform declarațiilor făcute de secretarul de stat Marco Rubio
Washington va reveni la masa negocierilor doar dacă se va schimba dinamica actuală a situației. Anunțul reflectă poziția mai fermă a noii administrații americane în privința conflictului.