Maia Sandu: "Dar dacă este să măsurăm meritul, atunci această distincție aparține oamenilor din Moldova. Ei sunt cei care au câștigat-o.

Este meritul funcționarilor publici care lucrează neobosit pentru a alinia fiecare sferă a vieții publice la standardele europene.

Al jurnaliștilor care, în ciuda dificultăților, au făcut ca Republica Moldova să-și câștige locul printre țările cu presă liberă.

Al factorilor de decizie și al inginerilor care au rupt dependența noastră energetică de Rusia și ne-au conectat la Europa în mai puțin de patru ani.

Al companiilor care, în ultimul deceniu, au făcut o reorientare dramatică înspre Europa — astfel încât astăzi două treimi din comerțul nostru sunt cu Uniunea Europeană.

Al judecătorilor și procurorilor care aleg să fie curajoși. Al polițiștilor care destructurează rețelele ce destabilizează Republica Moldova și amenință țările vecine.

Al profesorilor, al medicilor, al celor care au rămas — și al celor plecați peste hotare care rămân implicați în viitorul Moldovei. Toți cei care construiesc, care cred. Acesta este meritul.