La conferința „Lennart Meri" de la Tallinn, președinta Moldovei Maia Sandu a fost întrebată iar despre unirea cu România. Aceasta a răspuns că Moldova urmează calea integrării în UE, care are mai mult sprijin popular, dar nu exclude alte opțiuni, "dacă UE nu avansează suficient de repede"
Președintele Muntenegrului a sugerat că Sandu ar putea deveni președinta României, moment care a stârnit zâmbete.