Președinta Maia Sandu, la deschiderea ședinței Comitetului de miniștri ai Consiliului Europei, care se desfășoară la Chișinău: A declarat Moldova a tratat cu seriozitate responsabilitatea deținerii Președinției Comitetului de Miniștri. Aceasta a remarcat importanța momentului pentru relațiile europene ale Republicii Moldova
„Astăzi Europa se întâlnește aici în casa noastră. Deținerea Președinției a Comitetului de Miniștri a fost o responsabilitate pe care am luat-o în serios. Timp de 6 luni am lucrat semnificativ și am contribuit la deciziile care contează pentru statele membre”