Costiuc se victimizează? Președintele Partidului „Democrația Acasă", Vasile Costiuc, avertizează că formațiunea sa riscă să fie declarată succesor al Partidului „ȘOR". Declarația vine după ședința de la Curtea de Apel Nord privind candidatura lui Victor Perțu la primăria Orhei, care este vizat de o posibilă excludere din campania electorală pe motiv de afiliere la Ilan Șor
CEC a reacționat: Precizează că hotărârea adoptată nu vizează sesizarea Ministerului Justiției pentru limitarea activității partidului. Instituția consideră că declarațiile au caracter politic și urmăresc victimizarea formațiunii, precum și discreditarea autorității electorale.