Președinția, mediatoare pe subiectul Găgăuzia. Discuții la președinție cu reprezentanții autonomiei. Președinta Maia Sandu și președintele Parlamentului Igor Grosu au organizat consultări pentru deblocarea situației privind organizarea alegerilor libere și corecte pentru Adunarea Populară a UTA Găgăuzia. La Președinție s-a întrunit grupul de lucru format din deputați ai Adunării Populare a UTAG, condus de Nicolai Ormanji, președintele interimar, deputați din Parlamentul Moldovei și reprezentanți ai Comisiei Electorale Centrale