Reacția deputatului PAS, Trubca: Azi l-am văzut pe Primarul General scoțând bariere într-o parcare de lângă Parlament și solicitând votarea unei legi înregistrate de colegii lui de partid. Nu am să mă expun asupra acțiunilor Primarului, ele demult nu mai au nicio logică sau legătură cu problemele reale ale orașului. De ce nu vom susține legea celor de la MAN? Fiindcă e o lege sterilă, fără soluții și cu o multitudine de riscuri de corupție. În ceea ce privește Amenajarea - astăzi există toate reglementările necesare în Codul Urbanismului și Construcțiilor, care expres specifică că APL-urilor sunt cei care emit certificate de urbanism și autorizații de construcție pentru toate lucrările din oraș. Astfel, prevederile din legea celor de la MAN, precum că „APL-urile sunt responsabile de amenajarea parcărilor” nu este decât o dublare inutilă a unor prevederi care deja există în lege!
La 28 aprilie alături de colegul din CMC Ivanov Dumitru am spus în cadrul unei conferințe de presă că în maxim 6 săptămâni vom veni cu soluția legislativă care va înlătura micile discrepanțe legale care există. Dacă cei de la Partidul-Primărie cu 8 reprezentanți în Parlament nu au capacitate să elaboreze o lege, o vom face noi pentru ei.