Incendiile provocate de ei au fost promovate de canale de Telegram și propaganda pro-Kremlin sub paravanul unei pretinse mișcări de rezistență a ucrainenilor împotriva mobilizării Kievului în războiul provocat de Federația Rusă.

Serviciile de informații ucrainene susțin că este o campanie coordonată din umbră de Rusia pentru a diviza și a crea iluzia unei mișcări de rezistență internă.
Unii moldoveni sunt recidiviști, fiind condamnați în Republica Moldova pentru trafic de droguri. Alții nu recunosc faptele și refuză să dea declarații în dosarul penal.

Doi dintre tineri au fost condamnați la 10 ani de închisoare. Al treilea a primit șapte ani, iar al patrulea, cinci ani de detenție.