Directorul SIS, Alexandru Musteață, primele comentarii despre schimbul lui Bălan, pe care KGB-ul din Belarus l-a cerut:
Musteață: În primul rând acesta e un trădător de țară, asta trebuie accentuat. Acesta și-a recunoscut vinovăția. Alexandru Bălan a fost grațiat în Moldova, dar nu a scăpat de dosarul penal pe care îl are în România, care e în proces de judecată. Dacă va îndrăzni să revină înapoi - încă vom vedea cum.