Localnicii au opinii împărțite despre noua construcție religioasă. În timp ce unii admiră designul inovator și consideră că este cea mai frumoasă biserică pe care au văzut-o vreodată, alții critică decizia de a se abate de la stilul arhitectural tradițional al bisericilor ortodoxe din Moldova.