Președinta asociației care a restricționat accesul susține că spațiul îi aparține complexului pe care îl reprezintă, în timp ce cealaltă asociație revendică dreptul legal de folosință asupra unei jumătăți din platformă.
Locatarii afectați s-au adresat la administrația municipală și poliție pentru soluționarea cazului. Primăria capitalei spune știe situația și se caută soluții pentru rezolvarea problemei între cele 2 asociații.