A fost redeschisă linia de cale ferată Cantemir-Fălciu între România și Republica Moldova, după zeci de ani în care infrastructura a fost nefuncțională. Linia a fost adaptată pentru ecartament combinat, larg și european, ceea ce permite conectarea directă a rețelei din Republica Moldova la cea din România, a anunțat Guvernul de la Chișinău
Moment neobișnuit la inaugurarea segmentului feroviar Cantemir-Fălciu: locomotiva care transporta oficialii și jurnaliștii s-a defectat la Fălciu. Ministrul Infrastructurii Vladimir Bolea a tratat situația cu optimism, declarând că aceasta reprezintă "un semn foarte bun" care demonstrează că drumul este european și construit după cerințele europene.