Vrem să fim în UE. Și sunt convins: dacă unii reprezentanți ai UE nu vor face greșeli, vom fi acolo. Deja întărim UE, în primul rând din punct de vedere al securității. Iar securitatea astăzi este o prioritate pentru toată lumea.

Alianța care poate fi mult mai puternică, cred eu, este alianța unor țări precum Norvegia, Ucraina, Marea Britanie și Turcia. Acestea sunt patru țări care lipsesc Uniunii Europene. Pentru că Turcia și Ucraina reprezintă o armată mai puternică decât cea rusă, de la controlul Mării Negre până la controlul spațiului aerian.

Știu că există întrebări când vine vorba de Turcia. Știu că Marea Britanie a părăsit Uniunea Europeană. Știu că în Norvegia există multe forme și legături economice cu UE și așa mai departe. Dar totuși cred că aceste patru țări vor face din UE cea mai puternică alianță din lume cu cea mai bună securitate din lume.

Nu căutăm o alternativă. Doar cred că aceste patru țări sunt foarte puternice și pot întări UE. Dar și aceste patru țări, separat, sunt cu siguranță o alianță foarte puternică.