Sănătatea mintală și starea de bine subiectivă au crescut considerabil, demonstrând efectele negative ale conectivității permanente. Studiul sugerează că simpla eliminare a internetului mobil (care face telefoanele „inteligente”) este o intervenție eficientă pentru combaterea dependenței tehnologice, permițând în același timp menținerea conexiunilor sociale de bază.