STUDIU: Două săptămâni fără internet mobil au îmbunătățit sănătatea mentală mai mult decât antidepresivele și au inversat aproximativ 10 ani de declin atențional. Timpul de ecran a scăzut cu 49%, de la 314 la 161 de minute pe zi. Participanții la studiu au avut acces la Internet acasă prin Wifi
Sănătatea mintală și starea de bine subiectivă au crescut considerabil, demonstrând efectele negative ale conectivității permanente. Studiul sugerează că simpla eliminare a internetului mobil (care face telefoanele „inteligente”) este o intervenție eficientă pentru combaterea dependenței tehnologice, permițând în același timp menținerea conexiunilor sociale de bază.