Victimele foametei, comemorate la Mingir. Sandu: „Trebuie să vorbim pentru cei care nu o mai pot face. Adevărul vindecă. Un loc care poartă una dintre cele mai dureroase răni ale trecutului nostru”
Sandu: Foametea din anii 1946–1947 a atins sute de mii de oameni și a dus la pierderea a 200.000 de vieți. Cifre care ne îngrozesc și astăzi, dar care nu pot cuprinde pe deplin trauma prin care au trecut părinți și copii, tineri și bătrâni. Regimul stalinist a folosit cu cinism foametea pentru a călca în picioare demnitatea umană, împingând oamenii la limita supraviețuirii și, pe foarte mulți, dincolo de ea