Schimb de replici după discursurile de deschidere a ședinței 1+1 cu Tiraspol. Chiveri: __Suntem din nou la Tiraspol, în R. Moldova. Demonstrăm deschidere pentru dialog. Nu putem avea ____relații____ diplomatice. Nu suntem 2 state.__
Unul dintre punctele-cheie a fost propunerea părții moldovenești de a semna o declarație scurtă privind reluarea procesului de negocieri, cu accent pe reglementarea politică bazată pe suveranitatea și integritatea teritorială a R. Moldova. Potrivit Chișinăului, un astfel de document ar putea simplifica dialogul ulterior și ar demonstra intențiile reale ale părților.
Tiraspolul a respins însă această inițiativă. Vitalii Ignatiev a declarat că în „Principiile procedurii procesului de negocieri” nu este prevăzută o formulă finală de reglementare, iar obiectivul legat de integritatea teritorială a R. Moldova „nu există pentru toți participanții la negocieri”.
O dispută separată s-a concentrat asupra statutului formatului de negocieri 5+2. Reprezentantul Tiraspolului a insistat că acest format continuă să existe ca mecanism cu participarea mediatorilor și observatorilor, în timp ce partea moldovenească a declarat că, în practică, acesta nu mai funcționează.
Procuror: Dumitru Vartic, suspectat de violență în familie, are statut de bănuit și consemn la frontieră
Avocata Gașițoi: Măsura reală ar fi interdicția de a părăsi țara.