Statele Unite desfășoară aproximativ 10.000 de militari suplimentari și multiple nave de război în Orientul Mijlociu pentru a intensifica presiunea asupra Iranului. Această forță include portavioane și unități de marină, adăugându-se la cei aproximativ 50.000 de militari americani deja prezenți în regiune