Din aceeași ediție
🇲🇩 „Fereastră de oportunitate” după votul din Ungaria. Victor Negrescu cere deschiderea negocierilor de aderare pentru Moldova: „A demonstrat că își asumă drumul european”
Apărarea lui Plahotniuc cere recuzarea a doi judecători: „Motive grave de incompatibilitate”
Statul recuperează 85% din Gara Auto Nord după blocarea unei tranzacții controversate. Consiliul pentru examinarea investițiilor de importanță strategică a decis că Gara Auto Nord va reveni în proporție de 85% în proprietatea statului moldovean. Decizia vine după refuzul aprobării prealabile pentru investițiile realizate în cadrul companiei și respingerea tranzacției de înstrăinare a 100% din întreprindere
Măsura se bazează pe modificările suspecte din structura acționariatului după 2020, inclusiv implicarea unor persoane afiliate unei familii incluse în lista entităților asociate cu subjecți ai sancțiunilor internaționale. Conform hotărârii, în 20 de zile compania trebuie să revină la situația juridică anterioară, cu 85% pentru stat și 15% pentru Extremum SRL.
Se stă la coadă la vama Leușeni! Trafic intens la ieșirea din țară după sărbătorile de Paște