Azi la toate câte-s lipsă, azi când am ajuns la hat,
ce rămâne să mai facem?
Căutăm un vinovat.
Cine ne-a trezit din somnul dulce și nezbuciumat?
Poezia lui Vieru? Păi Vieru-i vinovat.
Tihna el ne-a tulburat-o, căci dormeam de atâția ani,
cu ce drept să ne trezească? Treceți-l printre dușmani.
Că așa-i blestemul soartei, ce-o născut în astă țară,
s-a trezit din somn de moarte și acum adoarme iar.
Poluat-i atmosfera și izvorul a secat și nu mai rodește via, tot Vieru-i vinovat.
Dacă ni se închide școala, dacă nu ne-i liber cerul,
dacă nu se duc muscalii, vinovat e tot Vieru.
Limba noastră am uitat-o, de origine am uitat, nu suntem admiși în NATO, iar Vieru-i vinovat.
Dacă nu e apă în urbe, dacă umbli nespălat, dacă ții muierea curvă, tot Vieru-i vinovat.
Prețul crește, marfa scade, bate bruma, vine gerul,
cade noaptea, latră câinii, vinovat e Grig Vieru.
Pentru sfânta Albinuță, ce-o citim de-atâția ani, hai copii din lumea toată, să-l batem cu bolovani.”