Armata americană va începe luni o blocadă a porturilor iraniene după eșecul negocierilor de pace din Pakistan. Comandamentul CENTCOM anunță că măsura va viza toate navele care intră sau ies din porturile iraniene din Golful Persic și Golful Oman, fără a afecta libertatea de navigație prin Strâmtoarea Hormuz către porturi non-iraniene
Anunțul a provocat o creștere bruscă a petrolului Brent cu 9,1% la 104 dolari per baril. Ministrul de Externe iranian susține că țara sa era "la un pas" de un acord cu SUA la Islamabad, dar acuză Washingtonul de intransigență și cerințe schimbătoare.