(…) Președintele SUA Donald Trump a anunțat că navele militare americane vor bloca Strâmtoarea Hormuz și vor intercepta orice navă care plătește taxe Iranului pentru trecere. Trump a criticat, de asemenea, aspru negociatorii iranieni.

(…) După eșecul negocierilor de pace, președintele american pare a dori să pună presiune pe Iran prin intermediul Chinei și Indiei, ale căror petroliere au continuat să iasă din Golf, cu plata unei taxe către Iran, sau încărcate cu petrol iranian.