Boris Golovin, fostul șef al Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, a câștigat în primă instanță procesul împotriva instituției pentru concedierea sa din iunie 2023, considerată ilegală de instanță. Judecătoria Chișinău a anulat ordinul de eliberare și a dispus restabilirea sa în funcția de medic control de linie.
Instituția medicală trebuie să îi achite despăgubiri de peste 428.000 de lei, incluzând 370.000 lei pentru absența forțată de la muncă, 40.000 lei prejudiciu moral și 18.000 lei cheltuieli juridice. Golovin și-a dat demisia din funcția de director în aprilie 2022, continuând apoi ca medic control de linie până la concedierea din 2023.
Din aceeași ediție
Benzinăriile care au motorină, dar nu o vând, sunt sancționate. ANRE: „Unele controale s-au încheiat deja cu amendă”
Stocurile de motorină din R. Moldova, la limită: autoritățile dau asigurări că situația este „gestionabilă”. Stocurile de motorină din Republica Moldova sunt estimate la aproximativ 8–9 zile de consum – dintre care 5–6 zile în depozite și încă circa 3 zile în stațiile de alimentare. Link