În România, unde media este deja la ~6.000 locuitori per primărie (inclusiv Bucureștiul), nivelul de fragmentare e considerat efectiv falimentar și se discută consolidarea de cel puțin 3 ori, spre ~18.000 locuitori.
Altfel spus, noi, deliberat, ne asumam o reforma foarte costisitoare politic, oricum nepopulară, ca sa amalgamăm la un nivel din start falimentar. Care e rostul acestor costuri atunci?
„Este un pas înainte, dar unul mult prea mic pentru dimensiunea problemei”. Antreprenorul Vasile Tofan consideră că „Conceptul” reformei administrației publice locale „este mult prea timid”