Vizita oficială a președintei Maia Sandu în Letonia din 1 aprilie a fost transformată într-o campanie de ridiculizare online de surse pro-Kremlin, în special pe Telegram. Canalele de limbă rusă au prezentat negativ vizita și pe cei doi șefi de stat, calificându-i drept "rusofobi" și "singurătăți"
Postările similare publicate în aceeași zi arată o activitate coordonată, vizând să submineze relațiile dintre Chișinău și Riga și să decredibilizeze mesajele europene. Campania a încercat să erodeze încrederea în parcursul european al Moldovei prin atacuri personale și ironii.