85 de ani de la „Katynul românesc”. La 1 aprilie 1941, sute de civili români din nordul Bucovinei au fost împușcați de grănicerii sovietici în apropierea localității Fântâna Albă, în timp ce încercau să ajungă în România. Evenimentul, cunoscut ca și "Katynul românesc", s-a petrecut după ce autoritățile sovietice răspândiseră zvonul că oamenii se pot înscrie pe liste pentru a trece legal frontiera. Mii de persoane din 15 localități au pornit spre graniță cu steaguri albe și cruci, dar au fost întâmpinate cu focuri de mitralieră din ascunzători. Documentele sovietice raportau doar o "trecere ilegală" cu zeci de victime, dar martorii vorbesc despre sute sau mii de morți