S.A. Energocom informează că, pentru ziua de vineri, 27 martie 2026, pe frontiera România – Republica Moldova nu a fost realocată suficientă capacitate (NTC) pentru a acoperi vârful de consum prognozat pentru orele de seară
La această etapă, se înregistrează un deficit comercial de energie electrică de 200–280 MWh pentru fiecare oră în intervalul 18:00–22:00, ceea ce reprezintă circa 25% din necesarul de consum pentru vârful de seară.
Reiterăm că mecanismul de realocare a capacităților transfrontaliere este unul complex, care presupune coordonarea de acțiuni concentrate între operatorii sistemelor de transport din Republica Moldova, România, Ucraina, Ungaria, Slovacia și Polonia.
‼ În acest context, îndemnăm în continuare cetățenii să manifeste maximă responsabilitate și să utilizeze rațional energia electrică, în special în orele de consum ridicat, nu doar pentru a avea facturi mai mici, ci și pentru a contribui la menținerea echilibrului sistemului electroenergetic.