Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a negat informațiile despre amânarea noii legi a salarizării din septembrie până în decembrie, explicând că a fost vorba despre o "problemă de comunicare". Inițial, Ministerul Finanțelor confirmase amânarea legii pentru Europa Liberă, dar ministrul a clarificat că nu s-a schimbat nimic
Autoritățile mențin ambiția ca noua lege a salarizării să fie propusă la 1 septembrie, cu sprijinul Agenției de Cooperare Internațională a Germaniei. Premierul Munteanu a precizat că legea ar putea fi gata în iunie, iar noile salarii să intre în vigoare din toamnă.