După ce zilele trecute Trump a spus că ia în considerare să reducă operațiunile din Orientul Mijlociu, ieri Donald Trump a publicat un nou mesaj: A dat 48 de ore Iranului să redeschidă strâmtoarea Ormuz. În caz contrar - amenință "că Statele Unite ale Americii vor lovi și vor distruge complet diversele lor CENTRALE ELECTRICE, ÎNCEPÂND CU CEA MAI MARE!"
Drept reacție, Iranul a anunțat că, după ultimatumul de 48 de ore al președintelui Trump, dacă SUA atacă infrastructura de combustibil sau energie din Iran, atunci Iran va ataca infrastructura energetică, IT și de desalinizare a SUA și a aliaților acestora în Orientul Mijlociu.