Utilizatorii mesageriei ruse MAX descoperă că sunt abonați automat la canale propagandistice pro-război, fără consimțământul lor. Când încearcă să se dezaboneze de la aceste canale, inclusiv cel asociat cu propagandistul Vladimir Soloviev, aplicația nu le permite sau îi reabonează imediat
MAX este mesagerul oficial de stat al Rusiei, lansat în 2025, când Roskomnadzor a început să limiteze WhatsApp și Telegram. Activiștii avertizează că MAX funcționează ca software de spionaj, având acces permanent la microfon, cameră, contacte și fișiere personale.