Republica Moldova nu poate primi turbina pe gaz donată de Norvegia din cauza limitărilor de infrastructură. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a explicat că echipamentul de peste 100 de tone nu poate fi transportat în țară deoarece podurile de peste Prut și cele interne nu pot susține greutatea sa
Declarația vine la un an după anunțul oficial privind donația norvegiană. Turbina era destinată producerii de energie electrică, similară celor folosite în Ucraina. Nici ruta prin Ucraina nu este viabilă din aceleași motive logistice.