amenință cu un atac fără precedent asupra masivului zăcământ de gaze South Pars, dacă Iranul vizează din nou instalația GNL din Qatar. Mai mult, în mesajul său acesta lasă să se subînțeleagă că nimeni nimic nu a știut și că... Israelul e de vină, atacând din furie.
În mesajul său, președintele american spune că e gata să se abțină, dacă și Iranul face la fel.
Israel, din cauza furiei generate de ceea ce s-a întâmplat în Orientul Mijlociu, a lovit violent o instalație majoră cunoscută sub numele de câmpul de gaze South Pars din Iran. A fost afectată doar o secțiune relativ mică din întregul complex. Statele Unite nu au știut nimic despre acest atac specific, iar statul Qatar nu a fost în niciun fel implicat și nici nu avea cunoștință că acesta urma să aibă loc. Din păcate, Iranul nu știa acest lucru sau alte fapte relevante legate de atacul asupra South Pars și, în mod nejustificat și incorect, a atacat o parte a instalației de gaze LNG a Qatarului. NU VOR MAI AVEA LOC ALTE ATACURI DIN PARTEA ISRAELULUI în legătură cu acest extrem de important și valoros câmp South Pars, cu excepția cazului în care Iranul decide, în mod nechibzuit, să atace un stat foarte nevinovat, în acest caz Qatar - situație în care Statele Unite ale Americii, cu sau fără ajutorul sau consimțământul Israelului, vor distruge complet întregul câmp de gaze South Pars cu o forță și o putere pe care Iranul nu le-a mai văzut sau experimentat până acum. Nu doresc să autorizez acest nivel de violență și distrugere din cauza implicațiilor pe termen lung pe care le-ar avea asupra viitorului Iranului, dar dacă instalațiile LNG ale Qatarului vor fi din nou atacate, nu voi ezita să fac acest lucru. Vă mulțumesc pentru atenția acordată acestei chestiuni.
Donald Trump, pare că a fost iar... pe dinafară. Folosit sau nu de Israel, acesta a scris pe rețeaua sa că